Уважаеми г-н Председател,
Уважаема г-жо зам.-председател на ЕК,
Уважаеми колеги,
Днес обсъждаме ситуацията в Египет точно една година след приемането на новата конституция на страната. Конституционният референдум бе важна първа стъпка към всеобхватен политически процес и Европейския съюз застана зад него.
Но за съжаление след провеждането на президентските избори през юни политическата обстановката в страната остава нестабилна, а методите на властите са твърде силови и несъразмерни по отношение на фактора, който ги е предизвикал. Изолацията на определена част от египетското общество от настоящия политически процес в страната ерозира държавността.
Издаването на смъртни присъди, нарушаването на човешките права, натиска върху гражданските организации и липсата на свобода на словото, довела до арест на студенти и журналисти, действат с дестабилизиращ ефект върху демократичния процес и социално-икономическата обстановка.
Редом с негативните тенденции във вътрешнополитически план трябва да отчетем активната регионална роля на Египет. Страната успя да посредничи за спиране на войната от 2014 г. между Израел и Газа, полага усилия за диалога в Либия, дава нов импулс на разговорите с Етиопия и Судан за спорния проект „Ренесанс”, а през октомври организира международна донорска конференция за възстановяване на Газа.
Ето защо, трябва да осъществим диалог и активно да сътрудничим с всички представители на египетското общество, защото продължаващото насилие доказва, че градивният политически диалог няма алтернатива за постигането на мир и стабилност.
Сега от най-голяма важност е да подпомогнем провеждането на парламентарни избори, които да очертаят пътя за успешно завършване на демократичния преход в Египет.
Благодаря за вниманието!
Тази публикация е достъпна и на следните езици: Английски