По-добро сътрудничество в областта на образованието и обучението
Уважаема г-жо Председател,
Уважаеми г-н Комисар,
Уважаеми колеги,
Прилагането на стратегическата рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението се извършва доброволно от държавите членки, но трябва да отбележим, че тя е от съществено значение. Сътрудничеството, и в частност обмяната на най-добри практики, са се доказали като ефективни инструменти за подобряване на образователните системи в Съюза, но все още участниците в рамковата стратегия не се възползват достатъчно от техния потенциал.
Трябва да насърчаваме и подпомагаме държавите членки в техните усилия да осигурят добре организирано, целенасочено, качествено, прозрачно и приобщаващо образование, което да отговаря на нуждите на днешната разнообразна група от учащи се, визирайки както формалното, така и неформалното образование. Създаването на алтернативни форми на обучение и улесняване на признаването на придобитите умения и квалификации са от изключителна важност за разширяване достъпа и възможностите за образование и обучение както и за успешна реализация.
Необходимо е да се подобри сътрудничеството между държавите членки за създаване на нови, иновативни и интерактивни методи на преподаване, обучение и учене, където учащите се са активни участници в образователния процес. Това ще повиши привлекателността и ефективността на учебния процес и ще засили развитието на креативността на участниците в образователния процес.
Важно е да положим допълнителни усилия по отношение на подобряването на образованието в ранна детска възраст и насърчаване на неговото развитие и модернизация. Подчертавам още, че има и спешна нужда от подсилване на обновената европейска програма за обучение на възрастни.
Необходимо по-добро сътрудничество между ЕС и компетентните органи в държавите членки с цел за да се намери правилният подход за бързо, цялостно и устойчиво интегриране на бежанците, имигранти и търсещи убежище в системите за образование и обучение, както и да се гарантира, че тези, които вече са придобили професионални квалификация ще получат дължимото признаване.
В заключение подчертавам нуждата от по-добър мониторинг, с цел да се приложи успешно стратегията за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението.
Тази публикация е достъпна и на следните езици: Английски